Sorana Cîrstea face pereche bună cu Jelena Ostepenko! S-au calificat în sferturi la Roma

Perechea româno-letonă au dispus în turul doi a probei de dublu de sportivele Svetlana Kuzneţova (Rusia)/Karolina Pliskova (Cehia), scor final 6-3, 6-3.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea. (Captură foto)
Marius Drăgoi
18.05.2018

Sorana Cîrstea şi Jelena Ostapenko continuă parcursul bun la turneul WTA Premier 5 “Internazionali BNL d’Italia”, dotat cu premii totale de 2.703.000 euro, cuplul româno-leton asigurându-şi prezenţa în sferturile de finală ale probei de dublu în urma victoriei înregistrate în două seturi identice în faţa tenismenelor Svetlana Kuzneţova (Rusia) şi Karolina Pliskova (Cehia) cu scorul de 6-3, 6-3. Partida a durat 63 de minute.

Sorana şi Jelena, care în prima manşă câştigaseră în faţa cuplului slovaco-leton Magdalena Rybarikova/Anastasija Sevastova cu scorul de 7-6 (7/4), 6-3, şi-au asigurat deocamdată un premiu finaciar în valoare de 18.269 euro şi 190 puncte WTA.

În continuare ele vor primi replica favoritelor numărul 3, Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa), care au trecut la rândul lor în două seturi de Sara Errani/Martina Trevisan (ambele din Italia), scor 6-0, 6-3. Partida a durat mai puţin de o oră. (58 min.)

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale