Călin Ciortan, primul loc în clasamentul general al Campionatului Naţional de Drift

"A fost un an incredibil, de la agonie la extaz. În prima etapă, nici nu am intrat în battle-uri, a fost un moment foarte dificil, dar am trecut peste acea dezamăgire şi mă bucur că am recuperat şi am câştigat." - Călin Ciortan
Pilotul român Călin Ciortan.
Pilotul român Călin Ciortan. (Romanian Drift Community/facebook)

Călin Ciortan este pentru a treia oară campion naţional la drift. După succesele din 2012 şi 2013, acesta s-a impus şi în ediţia de anul acesta în clasamentul general al competiţiei. Potrivit Romanian Drift Community, înaintea ultimei etape care s-a desfăşurat în acest weekend pe Transalpina, Ciortan s-a luptat pentru titlu de campion cu Traian Buşe, Sorin Ene şi Vlad Stănescu. Locul secund a revenit în final lui Traian Buşe, iar locul trei lui Sorin Ene.

''A fost un an incredibil, de la agonie la extaz. În prima etapă, nici nu am intrat în battle-uri, a fost un moment foarte dificil, dar am trecut peste acea dezamăgire şi mă bucur că am recuperat şi am câştigat. Mi-am îndeplinit obiectivul, sunt fericit'', a mărturist Ciortan.

Ediţia 2017 a campionatului autohton de drift a adunat în total la start peste 100 de piloţi din cinci ţări, şi a cuprins cinci etape - Mariapocs (în parteneriat cu campionatul ungar), Prejmer, Constanţa, Rarău şi Transalpina, la care au fost prezenţi aproximativ 40.000 de spectatori. De asemenea, au mai fost organizate un Grand Prix (Bucureşti) şi două evenimente Drift Games (Constanţa şi Bucureşti), care au adunat la rândul lor un public numeros.

Etapa de pe Transalpina a fost câştigată de slovacul Roman Kolesar.

Din anul 2015, driftul a devenit oficial probă sportivă recunoscută de către Ministerul Tineretului şi Sportului, fiind parte din Federaţia Română de Automobilism Sportiv.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.