Tenis. Patricia Ţig, învinsă în optimi la Vancouver (ITF)

Jucătoarea română s-a înclinat în faţa sportivei din Tunisia, Ons Jabeur, în trei seturi cu scorul de 1-6, 6-2, 6-2.
Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig.
Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig. (Neal Trousdale/facebook)

Patricia Ţig (23 ani, 127 WTA), după victoria obţinută cu greu în primul tur în faţa belgiencei Ysaline Bonaventure (284 WTA), scor 6-7(3), 7-5, 6-4 după două ore şi 39 minute, sportiva româncă nu a mai evoluat la fel de bine şi în manşa a doua a puternicului turneu ITF de la Vancouver (Canada), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

Ţig a avut-o ca adversară pe tunisianca Ons Jabeur (22 ani, 100 WTA), cap de serie numărul 4, în faţa căreia a cedat după o oră şi 15 minute cu scorul de 1-6, 6-2, 6-2. Cele două tenismane s-au aflat la prima confruntare.

Într-un alt meci, Mihaela Buzărnescu (29 ani, 132 WTA) a fost învinsă la rândul ei de Jana Fett (20 ani, 138 WTA) din Croaţia, cu 4-6, 7-5, 6-3, după două ore şi 42 de minute. Ele au stat la fel pentru prima dată faţă în faţa.

În primul tur, Buzărnescu trecuse de nipona Eri Hozumi (168 WTA) cu 7-6(4), 6-3. Partida a durat o oră şi 51 de minute.