Tenis. Mihaela Buzărnescu, campioană la Izmir (ITF)

Jucătoarea română a dispus în ultimul act de nipona Eri Hozumi, cap de serie numărul opt, scor final 6-1, 6-0.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu. (Neal Trousdale/twitter)

Mihaela Buzărnescu (29 ani, 267 WTA) trece printr-o formă excelentă în ultima vreme, românca proaspăta campioană de la Hodmezovasarhely (Ungaria) - turneu desfăşurat săptămâna trecută, a mai adăugat un nou trofeu palmaresului ei. A reuşit să se impună destul de uşor în finala circuitului ITF de la Izmir (Turcia), în faţa sportivei japoneze Eri Hozumi (23 ani, 226 WTA) cu scorul de 6-1, 6-0. Partida a durat 60 de minute.

Buzărnescu care numără până acum 10 victorii consecutive, a reuşit să piardă în tot acest timp un singur set, săptămâna trecută, în Ungaria, în faţa Alexandrei Cadanţu (în sferturi).

Românca va fi recompensată pentru performanţa sa cu 80 de puncte WTA şi un cec în valoare de 9.119 USD. Punctele acumulate îi vor permite Mihaelei să progreseze până pe locul 213 WTA.