Tecău se califică în sferturi de finală la turneul Masters de la Paris

Perechea româno-olandeză Tecău/Rojer a obţinut o victorie preţioasă şi sunt calificaţi în sferturi la ultimul turneu Masters al sezonului.
Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer.
Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer. (TennisWorld USA/twitter)

Într-o partidă contând pentru optimile de finală ale probei de dublu la turneul ATP Masters 1000 “Paris Rolex Masters”, dotat cu premii totale de 4.273.775, Jean-Julien Rojer (12 ATP la dublu) şi Horia Tecău (13), favoriţi 6, au dispus de perechea mexicano-chiliană Santiago Gonzalez (28) / Julio Peralta (29), cu scorul de 7-5, 3-6, [10-3]. Partida a durat o oră şi 24 de minute.

Horia şi Jean-Julien - campioni la turneul de Mare Slam US Open din acest an - acumulează câte 180 de puncte ATP şi vor împărţi un premiu financiar de 32.010 €.

Adversarii lor din sferturile de finală vor fi învingătorii de partida Bob Bryan (8) / Mike Bryan (8) (ambii SUA), favoriţi 3, – Julien Benneteau (48) / Edouard Roger-Vasselin (26) (ambii Franţa), beneficiaţi ai unui wild card.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.