Sorana Cîrstea părăseşte Australian Open

Sorana Cîrstea nu reuşeşte să se califice în sferturile turneului de la Melbourne, fiind blocată de spaniola Garbine Muguruza.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea. (Engie Open Limoges/twitter)

În optimile de finală ale turneului de Mare Şlam Australian Open 2017, reprezentanta noastră Sorana Cîrstea (78 WTA) a fost învinsă de favorita 7, Garbine Muguruza (Spania, 7 WTA) cu scorul de 6-2, 6-3. Partida a durat o oră şi 5 minute.

Sorana nu a mai avut iniţiativa în acest meci şi astfel adversara ei, bazându-se pe lovituri puternice şi plasate, a dominat partida cu câte două break-uri în fiecare set, fără să-şi piardă niciodată serviciul.

Sorana, în vârstă de 26 ani, a reuşit anul acesta cel mai bun rezultat la turneul de la Melbourne, după ce a ajuns de două ori în turul al treilea, în 2012 şi 2013. Cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam este la Roland Garros, unde a ajuns în sferturi de finală din 2009.

Pentru performanţa din optimi, românca a obţinut 240 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 220.000 de dolari australieni.