Sorana Cîrstea, continuă parcursul bun la Nürnberg! S-a calificat în sferturi

Jucătoarea noastră a ieşit învingătoare din duelul cu americanca Madison Brengle, în trei seturi, scor final 6-3, 3-6, 6-3.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea. (DON EMMERT / AFP / Getty Images)

Sorana Cîrstea (28 de ani, 45 WTA) a obţinut o nouă victorie la turneul WTA Internaţional “NÜRNBERGER Versicherungscup”, dotat cu premii în valoare de 226.750 dolari.

După succesul înregistrat în prima rundă în faţa jucătoarei ţării gazdă, germanca Andrea Petkovic (107 WTA), cu scorul de 2-6, 7-6 (7/3), 7-6 (7/5), campioana noastră a avut o evoluţie pozitivă şi în turul doi unde a trebuit să ţină piept sportivei din Statele Unite, Madison Brengle (28 ani, 99 WTA).

Românca, cap de serie numărul şase, a avut nevoie de o oră şi 44 de minute de joc efectiv pentru a urca în faza superioară a tabloului principal de simplu, scor final 6-3, 3-6, 6-3.

În confruntările directe acum scorul este egal, 1-1, Brengle impunându-se în prima lor confruntare în 2011 - în optimile de la Midland, scor 6-2, 5-7, 7-5.

Cîrstea va fi răsplătită cu un cec în valoare de 4.980 euro şi 60 puncte WTA, urmând să o întâlnească în sferturi pe învingătoarea dintre tenismenele Alison Riske (Statele Unite) şi Iulia Putinţeva (Kazahstan), meci ce se va desfăşura astăzi.