Simona Halep trece şi de Kiki Bertens şi este în a 24-a finală a carierei

La turneul de la Roma, Kiki Bertens nu a reuşit să o oprească pe Simona Halep din cursa sa spre titlu astfel că românca a obţinut a 10-a victorie consecutivă şi este prima finalistă a turneului italian.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Internazionali BNL d'Italia/facebook)

În semifinala turneului WTA Premier 5 “Internazionali BNL d’Italia”, dotat cu premii totale în valoare de 2.775.745 dolari, Simona Halep (locul 4 WTA) a învins-o pe Kiki Bertens (Olanda, locul 20 WTA, 25 de ani), favorită 15, cu scorul de 7-5, 6-1.

Simona a început cu un break la zero, iar apoi s-a desprins, 2-0, apoi Bertens a egalat, 2-2, dar Simona a făcut un nou break şi apoi a ajuns la 4-2,şi tot aşa alternativ s-a ajuns la egalitatea 5-5. După o scurtă consultare cu antrenorul Darren Cahill Simona a reuşit să încheie setul cu un ghem la zero: 7-5, în 50 de minute. În manşa a doua, olandeza nu a mai opus rezistenţă, jocul fiind la discreţia româncei pe care l-a câştigat cu 6-1.

În finală, adversara Simonei va fi câştigătoarea din partida Elina Svitolina-Garbine Muguruza.

Simona obţine 585 de puncte pentru calificarea în finală.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.