Miami Open. Mihaela Buzărnescu, meci greu în faţa belgiencei Kirsten Flipkens

Jucătoarea noastră s-a înclinat în două seturi în faţa sportivei din Belgia, Kirsten Flipkens, scor final 6-2, 6-3.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu.
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu. (Captură foto)

Mihaela Buzărnescu (29 ani, 39 WTA) a pierdut în runda inaugurală a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari.

În dauna diferenţei în ierarhia WTA, adversara româncei - Kirsten Flipkens (32 ani, 71 WTA) a fost mai bună de această dată, ea asigurându-şi prezenţa în faza superioară a competiţiei după o oră şi 17 minute de joc cu scorul de 6-2, 6-3.

Românca a avut un start de partidă bun, reuşind primul break (2-0) pentru ca apoi adversara sa să-şi adjudece 6 jocuri la rând. În setul doi a opus mai multă rezistenţă dar nu de ajuns cât să-i pună probleme lui Flipkens.

Mihaela a avut în acest meci 6 duble greşeli, faţă de 3 ale belgiencei, care a reuşit şi 4 aşi.

Ea va fi recompensată cu un cec în valoare de 15.610 dolari şi 10 puncte WTA.

Rezultate înregistrate marţi în primul tur la simplu feminin:

Alison Van Uytvanck (Belgia) - Katerina Bondarenko (Ucraina) 6-7 (3/7), 7-5, 6-1
Amanda Anisimova (SUA) - Qiang Wang (China) 6-3, 1-6, 6-2
Christina mchale (SUA) - Kaia Kanepi (Estonia) 1-3 (abandon Kanepi)
Ajla Tomljanovic (Australia) - Leşia Ţurenko (Ucraina) 3-6, 6-4, 7-5
Johanna Larsson (Suedia) - Katerina Siniakova (Cehia) 4-6, 7-6 (7/5), 7-5
Aleksandra Sasnovici (Belgia) - Kristyna Pliskova (Cehia) 1-6, 7-6 (7/5), 7-5
Timea Babos (Ungaria) - Mona Barthel (Germania) 7-6 (7/5), 6-3
Beatriz Haddad Maia (Brazilia) - Heather Watson (Marea Britanie) 7-6 (7/3), 6-2
Clăire Liu (SUA) - Whitney Osuigwe (SUA) 6-3, 6-1