Liga Campionilor. Real Madrid, calificare cu emoţii în semifinalele competiţiei

Deţinătoarea titlului a acces în careul de aşi a competiţiei în dauna eşecului suferit în faţa celor de la Juventus Torino, scor final 1-3.
Real Madrid - Juventus Torino 1-3, în  manşa a doua a sfertului de finală a UCL.
Real Madrid - Juventus Torino 1-3, în manşa a doua a sfertului de finală a UCL. (Captură foto)

Gruparea italiană Juventus Torino a fost foarte aproape să producă o surpriză uriaşă aseară pe 'Santiago Bernabeu' , acolo unde a întâlnit echipa gazdă Real Madrid, meci din manşa a doua a sferturilor de finală a prestigioasei competiţii inter-cluburi europene UEFA Champions League.

După ce madrilenii obţinuseră în tur un rezultat liniştitor (0-3), elevii pregătiţi de Massimiliano Allegri au întors rezultatul până în minutul 90+8, când în urma unui penalty discutabil executat de Ronaldo, acesta şi-a calificat echipa în semifinalele celei mai iubite competiţii fotbalistice.

De la ''Vecchia Signora'' cel mai tare s-a remarcat croatul Milan Mandzukic cu două reuşite (minutele 2 şi 37) - ambele goluri fiind înscrise cu capul după centrările lui Sami Khedira, respectiv Stephan Lichtsteiner. Al treilea gol a purtat semnătura francezului Blaise Matuidi, care a introdus mingea în plasă după o eroare a portarului Keylor Navas (min. 61).

Neşansa a făcut ca în extra-time arbitrul englez Michael Oliver să dicteze penalty în urma unei altercaţii între Lucas Vazquez şi marocanul Mehdi Benatia în careul de 16 metri, executat impecabil de vedeta lusitană Cristiano Ronaldo, care şi-a trecut astfel în cont al 15-lea gol în acest sezon de Champions League.

Jucătorii faimosului Zinedine Zidane, care s-au calificat pentru a opta oară consecutiv în semifinale, este câştigătoarea ultimelor două ediţii a UCL. Anul trecut în marea finală Real a învins-o pe Juventus cu 4-1.

Au evoluat echipele:

Real Madrid: Navas - Dani Carvajal, Varane, Vallejo, Marcelo (căpitan) - Modric (Kovacic, 75), Casemiro (Lucas Vazquez, 45+1), Kroos - Isco - Bale (Asensio, 45+1), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Juventus: Buffon (căpitan) - De Sciglio (Lichtsteiner, 17), Benatia, Chiellini, Alex Sandro - Pjanic, Khedira, Matuidi - Douglas Costa, Higuain (Szczesny, 90+6), Mandzukic. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Arbitru: Michael Oliver (Anglia).

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.