Liga Campionilor. AS Roma calificare istorică în semifinalele competiţiei

Gruparea romaneză a învins la scor de neprezentare pe FC Barcelona, marţi seara, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei europene.
AS Roma - FC Barcelona   3-0, pe Stadio Olimpico, în manşa secundă a sferturilor de finală a UCL.
AS Roma - FC Barcelona 3-0, pe Stadio Olimpico, în manşa secundă a sferturilor de finală a UCL. (Captură foto)

Surpriză mare aseară pe Stadio Olimpico din Roma (Italia) acolo unde echipa gazdă a reuşit ceea ce nimeni nu se aştepta.

Echipa antrenată de Eusebio Di Francesco a uimit după ce a învins pe FC Barcelona cu scorul de 3-0, obţinând astfel calificarea în penultimul act al celei mai valoroase competiţii fotbalistice europene inter-cluburi ca valoare.

''Am crezut (în calificare). Urăsc expresia 'nu avem nimic de pierdut'. Am pregătit meciul de manieră excepţională pe plan mental. Astfel am reuşit să o învingem pe Barça..Trebuie să le mulţumesc băieţilor, este o mare satisfacţie. Au făcut o treabă extraordinară din toate punctele de vedere.'', a declarat tehnicianul Di Francesco la finalul partidei.

Barcelonezii au venit prea sigur pe ei, după ce în prima manşă a sferturilor de finală câştigaseră la scorul uriaş de 4-1 (Camp Nou), victorie care le uşuraseră cu mult obiectivul catalanilor de a accede în următoarea fază a competiţiei, două dintre golurile gazdelor fiind atunci autogoluri (Daniele De Rossi şi Kostas Manolas).

Dar nu a fost să fie aşa. Cei care au produs surpriza serii în UCL au fost Edin Dzeko (6), Daniele De Rossi (58 - penalty) şi Kostas Manolas (82).

Au evoluat echipele:

AS Roma: Alisson - Manolas, Fazio, Juan Jesus - Florenzi, De Rossi (căpitan), Kolarov - Nainggolan (El Shaarawy, 77), Strootman - Dzeko, Schick (Under, 73). Antrenor: Eusebio Di Francesco.

FC Barcelona: Ter Stegen - Semedo (Dembélé 85), Pique, Umtiti, Jordi Alba - Sergi Roberto, Busquets (Paco Alcacer, 85), Rakitic, Iniesta (căpitan; André Gomes, 81) - Luis Suarez, Messi. Antrenor: Ernesto Valverde.

Arbitru: Clement Turpin (Franţa)