Irina Bara, calificare în sferturile turneului ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria)

Jucătoarea română s-a impus, miercuri, în două seturi în faţa compatrioatei Miriam Bianca Bulgaru cu scorul de 6-4, 6-3.
(Captură foto)

Irina Maria Bara (23 ani, 167 WTA) a acces în sferturile turneului ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, graţie victoriei obţinute în faţa unei alte românce - Miriam Bianca Bulgaru (19 ani, 450 WTA), în două seturi, scor final 6-4, 6-3. Partida a durat o oră şi 21 de minute.

A fost pentru a doua oară când cele două sportive ale noastre au stat faţă în faţă, Irina Bara - favorită opt a competiţiei maghiare, conduce acum cu 2-0, după ce în 2017 ea se impunea în faţa acesteia în primul tur la Balatonboglar (6-4, 6-1).

În continuare, Bara va trebui să ţină piept ucrainencei Katarina Zavaţka (18 ani, 214 WTA), cea din urmă având un avantaj de două meciuri câştigate în faţa reprezentantei noastre (0-2).

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.