Indian Wells. Simona Halep, prima victorie pentru campioana noastră (video)

Lideră ierarhiei WTA a câştigat în două seturi identice în faţa cehoaicei Kristyna Pliskova, scor final 6-4, 6-4.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Captură foto)

Simona Halep (26 de ani) calificată direct în runda a doua a circuitului WTA de la Indian Wells (California) a debutat la această ediţie cu o victorie împotriva sportivei din Cehia, Kristyna Pliskova (25 de ani) şi doar locul 77 în ierarhia mondială. Românca, revenită după o pauză de trei săptămâni, în urma problemelor medicale apărute de la Melbourne, nu a avut un joc la capacitate maximă dar a fost de ajuns cât să-şi depăşească adversara.

Campioana ediţiei din 2015 s-a impus după o oră şi 15 minute de joc efectiv cu scorul de 6-4, 6-4.

În duelurile directe Halep conduce acum cu 2-0, după ce anul trecut în singura lor confrunatare, constănţeanca câştigase în primul tur la Madrid cu 6-1, 6-2.

Halep care şi-a asigurat un cec de 47.170 dolari şi 65 de puncte WTA, o va avea ca adversară în continuare pe jucătoarea ţării gazdă Caroline Dolehide (19 ani, 165 WTA) - sportivă ce a beneficiat de wild card, şi care nu ar trebui să pună probleme deosebite pentru româncă în privinţa calificării în faza următoare a competiţiei.