Florin Mergea şi Horia Tecău, învinşi în optimi la Melbourne

Perechile Horia Tecău/Jean-Julien Rojer şi Florin Mergea/Dominic Inglot au fost eliminate în proba de dublu a turneului Australian Open.
Cuplul român format din Florin Mergea şi Horia Tecău.
Cuplul român format din Florin Mergea şi Horia Tecău. (ITF Olympic Tennis/twitter)

În optimile de finală ale Australian Open 2017, perechea Dominic Inglot (Marea Britanie, 43 ATP la dublu) / Florin Mergea (27) a cedat în faţa favoriţilor 1, francezii Pierre-Hugues Herbert (2) / Nicolas Mahut (1), cu scorul de 2-6, 7-5, 6-2 după ce în setul 2, au avut trei mingi de meci la scorul 5-4. Partida a durat două ore şi două minute.

Nici perechea Jean-Julien Rojer (26 ATP la dublu) / Horia Tecău (19) nu au reuşit să treacă de senzaţia turneului, tinerii australieni Marc Polmans (19 ani, maxim al carierei la dublu: 232 ATP / mai 2016) şi Andrew Whittington (23 de ani, maxim al carierei la dublu: 90 / mai 2014), care au primit un wild card. Veteranii au fost învinşi cu scorul simetric de 7-6 (5), 7-6 (5), într-o oră şi 43 de minute.

Premiul pentru calificarea în optimi este de 40.000 de dolari australieni.